TÂRGUL DE VECHITURI RÂMÂNE ÎNCHIS

Târgul de Vechituri situat în apropierea hotelului ”Steaua Dunării” va rămâne închis. În urma discuțiilor purtate de primarul Adrian Anghelescu cu membrii Comitetului Local pentru Situații de Urgență, autoritățile abilitate în prevenirea infectării cu noul Coronavirus, respectiv, Direcția de Sănătate Publică și Inspectoratul Județean de Poliție Giurgiu, a fost luată decizia ca târgul de vechituri să nu-și reia activitatea.

Principalele idei care stau la baza acestei decizii, sunt următoarele:

– Din experiența lunilor trecute, s-a constatat că măsurile de protecție (purtarea măștii, distanțare socială, dezinfecție) și normele în vigoare în ceea ce privește infectarea cu noul virus nu sunt respectate în locația respectivă;
– Cumpărătorii au transformat târgul într-un loc de socializare;
– Autoritățile locale au obligația să dispună măsuri de prevenire în locațiile cu risc mare de infectare.

În speranța că veți înțelege situația, vă rugăm să respectați toate măsurile de protecție și normele legislative în vigoare! Avem obligația să ne protejăm sănătatea și să contribuim la reducerea ratei de infectare.

Vă asigurăm că, imediat ce rata contagierii va scădea, vom redeschide târgul!

Ultima modificare: 18.08.2022 – 14:07 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Se redeschide activitatea în OBOR